Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dobrá zpráva z Dukovan: Po čtvrt roce odstávky se opět rozjede třetí blok

 
středa, 23. prosince 2015, 12:52

V Jaderné elektrárně Dukovany by měla během příštího týdne skončit více než tříměsíční odstávka třetího bloku. Kvůli neplánované kontrole svarů nedodává do sítě elektřinu od 19. září. Od tohoto data je v provozu jen jeden ze čtyř jaderných bloků.

Práce v bloku číslo tři budou hotové do středy, a pak začne firma ČEZ tento blok vracet do provozu,“ upřesnil  mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.  Zbývající dva dukovanské bloky budou mimo provoz i po Novém roce.

Kontroly svarů provádějí odborníci u tří dukovanských bloků, protože při prověrce dokumentace byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. U bloku číslo tři museli znovu prověřit přibližně 1300 svarů. Pořizovali jejich nové rentgenové snímky a tam, kde to bylo potřeba, svary rovněž opravili. Neplánované odstávky energetici využili také ke kontrole lopatek parních turbín a pro běžnou údržbu zařízení.

Kvůli kontrolám svarů zastavili energetici v Dukovanech blok číslo dvě v noci na 18. září a další den i třetí výrobní blok. Blok číslo jedna odstavený podle plánu 28. srpna měl být původně zprovozněn v závěru října.

Právě kvůli zmiňovaným kontrolám svarů také společnost ČEZ v tomto měsíci požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o přerušení správního řízení k vydání nového povolení pro provoz prvního bloku Dukovan. Stávající desetileté povolení u něj mělo skončit 31. prosince, ale na žádost firmy ČEZ nakonec státní úřad jeho platnost prodloužil o tři měsíce, tedy do 31. března 2016.

Dukovany mají instalovaný výkon 2 040 megawattů. Při plném provozu pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v celé České republice.  Neplánované odstávky ale výrazně poznamenaly letošní produkci elektřiny. Podle údajů na webových stránkách firmy ČEZ dodaly Dukovany do dneška 12,45 terawatthodiny (TWh).  Za celý minulý rok elektrárna vyrobila 15,37 TWh proudu.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto www.commons.wikimedia.org | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Sváteční pozvánky: Přijďte rozjímat na štědrovečerní mši nebo třeba...

středa, 23. prosince 2015, 08:24

Již zítra se všichni sejdeme u štědrovečerně prostřeného stolu se svou rodinou a blízkými přáteli a budeme si užívat těch...

Na Vysočině od ledna podraží hlavně voda, cena tepla někde klesne

pondělí, 21. prosince 2015, 15:23

Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na...

Také v Pelhřimově bylo předáno Betlémské světlo

pondělí, 21. prosince 2015, 11:27

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, dorazilo v sobotu do Pelhřimova. Jeho slavnostní předání se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.