Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sváteční pozvánky: Přijďte rozjímat na štědrovečerní mši nebo třeba na živý betlém

 
středa, 23. prosince 2015, 08:24

Již zítra se všichni sejdeme u štědrovečerně prostřeného stolu se svou rodinou a blízkými přáteli a budeme si užívat těch nejkrásnějších svátků v roce. Na tuto slavnostní chvíli se můžete ještě více naladit na nejrůznějších místech Vysočiny, kde se pořádají výstavy betlémů, živé betlémy s doprovodným programem a další vánoční akce. Právě na ně a také na vybrané půlnoční mše vás zveme.

Jihlavsko:

Obdivovatelé betlémů by neměli minout Třešť, která je proslulá betlémy vystavenými přímo v domácnostech betlémářů. Spolek přátel třešťských betlémů má každý rok  nachystanou mapku s vyznačenými místy, kde vás místní betlémáři přijmou a představí vám právě ten svůj betlém. Letošní putování za betlémy v Třešti začne na Štěpána 26.prosince a posledním dnem pro návštěvu Třeště je 2.únor.

V hospodě U Tomáše v Rantířově se dnes koná adventní setkání pro malé i velké s názvem Slyšte, slyšte aneb co se stalo v Betlémě. Začátek je naplánován na 15. hodinu.

Adventní dílny PodpoVRCHem chystá jihlavská zoologická zahrada na dnešek. Zítra, na Štědrý den,  mají všechny děti do zoo vstupné zdarma. Připravena bude i výstava perníčků. Otevřeno bude až do 16 hodin.

Před třešťským kulturním domem se bude na Štědrý den konat živý betlém. Příběh o Ježíškovi zazní hned dvakrát - ve 13 a ve 14 hodin. Diváci si budou moci  odnést Betlémské světlo.

Zítra o půlnoci můžete po rozbalení dárků zajít do jihlavského kostela sv. Ignáce z Loyoly na tradiční Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby.

Štědrovečerní „půlnoční“ mše startují ve většině obcí a měst před půlnocí. V některých bude bohoslužba odsloužena již během odpoledne či v podvečer.

V Jihlavě můžete zajít na mši do tří kostelů: u Matky Boží bude probíhat v 16 a ve 22 hodin, v kostele sv. Jana Křtitele bude mše pouze v 17 hodin, v kostele sv. Jakuba Většího ve dvou časech - v 16 a ve 23 hodin.

Havlíčkobrodsko:

Dnes večer se můžete vánočně naladit v kostele sv. Jakuba v Chotěboři, kde od 18 hodin zazpívá Eliška Mlatečková, kterou na varhany doprovodí Jakub Pikla.

Na 24. prosince jsou v Havlíčkově Brodě na Havlíčkově náměstí připraveny již tradiční Koledy z balkonu Nové radnice. Od 15 hodin se budou zpívat vánoční koledy a skladby v podání dechového sextetu Pavla Kletečky. Pro všechny, kteří přijdou,  bude nachystáno občerstvení.

Dnes bude v Havlíčkově Brodě na náměstí slavnostně ukončen vánoční jarmark. V 18.30 začne vánoční koncert skupiny Devítka, ve 20 hodin oblohu rozzáří ohňostroj a ve 20.30 se jarmark definitivně uzavře.

Štědrovečerní bohoslužba bude v Havlíčkově Brodě odsloužena na dvou místech:  v kostele Nalezení Sv. Kříže již v 16 hodin a v kostele Nanebevzetí Panny Marie dvakrát, a to také v 16 hodin a ve 22 hodin.

Třebíčsko:

Žáci základní školy v Rudíkově vystoupí dnes od 17 hodin v rudíkovském kostele sv. Petra a Pavla, kde zazpívají svůj vánoční program.

Společné vánoční geocatchingové setkání je nachystáno na dnešní  17. hodinu v Třebíči na Havlíčkově nábřeží. Pouštět se budou vlastnoručně vyrobené lodičky, a lidé tak zjistí, jak se jim v nastávajícím roce bude dařit při lovu keší.

Když po rozbalení dárků zítra nebudete chtít sedět u pohádek, tak je pro vás v třebíčském Toscana baru nachystaná Vánoční pohodová besídka. Začíná v 19 hodin.

Ani v Třebíči nepřijdou zájemci o štědrovečerní mši zkrátka. Nasát sváteční atmosféru mohou Třebíčané hned ve třech svatostáncích. V kostele sv. Martina začíná v 16 hodin štědrovečerní bohoslužba a ve 20.30 půlnoční bohoslužba.  Kostel Proměnění Páně - Jejkov nabízí  půlnoční bohoslužbu ve 22.30 a ve 22 hodin začíná mše v bazilice Sv. Prokopa. Zde se také bude 27. prosince konat živý betlém v 17.30 hodin.

Žďársko:

Vánoční  příběh ze současnosti s názvem Vánoce na pumpě můžete navštívit na Štědrý den v evangelickém kostele v Novém Městě na Moravě. Začátek je naplánován na odpolední půl čtvrtou.

Vyhlášený živý betlém se bude konat zítra v Měříně, a to hned ve dvou časech - dopolední představení začíná v deset hodin, to večerní  ve 20.30. Připravena jsou živá zvířata,  dárek pro každého a svařák zdarma.

Zítra bude jistě krásným zážitkem pro všechny troubení z věže kostela sv. Prokopa ve Žďáru nad Sázavou, začíná se v 17 hodin.

Na mši lze ve Žďáru zajít do dvou kostelů - v bazilice Nanebevzetí Panny Marie je začátek ve 21 hodin, v kostele sv. Prokopa ve dvou časech, a to v 16 hodin a o půlnoci.

Pelhřimovsko:

Dnes od 18 hodin si můžete na náměstí Čsl. armády v Kamenici nad Lipou převzít Betlémské světlo, u toho si zazpívat koledy a vypít horký čaj.

Slavnostní chvíle si mohou prodloužit také lidé v Pelhřimově, a to štědrovečerní mší ve dvou kostelech. Prvním je kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde je začátek bohoslužby ve 22 hodin. Druhým místem je kostel sv. Bartoloměje, zde jsou hned dva časy - v 16 hodin a o půlnoci.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto www.commons.wikimedia.org
 


 

Kam dál?

Na Vysočině od ledna podraží hlavně voda, cena tepla někde klesne

pondělí, 21. prosince 2015, 15:23

Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na...

Také v Pelhřimově bylo předáno Betlémské světlo

pondělí, 21. prosince 2015, 11:27

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, dorazilo v sobotu do Pelhřimova. Jeho slavnostní předání se...

Počasí nepřeje lyžařům. Podle předpovědi se vleky na Vysočině jen tak...

čtvrtek, 17. prosince 2015, 16:21

Lyžování na Vysočině je v nedohlednu, na většině sjezdovek se ještě zelená tráva. Někde se podařilo uchránit před dešti aspoň...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.