Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Vysočině od ledna podraží hlavně voda, cena tepla někde klesne

 
pondělí, 21. prosince 2015, 15:23

Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu. Radnice, které oslovila ČTK, platby účtované lidem od ledna zvyšovat nebudou. Nezdraží tak ani nájemné v městských bytech, jízdenky v MHD, ani poplatek za vyvážení popelnic.

Poplatky za odpad velké radnice neměnily ani pro letošek. Roční platba na jednoho obyvatele se v pěti největších městech Vysočiny bude i v novém roce pohybovat od 580 Kč ve Žďáru nad Sázavou po 680 Kč v Jihlavě, kde si ale lidé mohou částku za rok snížit o 70 Kč zapojením do programu na podporu třídění. Letos tato motivační sleva činila 65 Kč, o jejím zvýšení rozhodli jihlavští zastupitelé na posledním zasedání, sdělil mluvčí radnice Radek Tulis. Uvedl, že do tohoto programu zatím vstoupilo 10 tisíc lidí, tedy pětina obyvatel krajské Jihlavy.

Platby za pitnou vodu včetně stočného s Novým rokem nezmění pouze Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Podle rozhodnutí jeho valné hromady ze 17. prosince zůstane cena na letošních 87,71 Kč za metr krychlový. Předseda svazu Roman Fabeš však upozornil na to, že do budoucna musejí lidé s růstem ceny počítat, i kvůli dodržení podmínek u projektů dotovaných EU.

V okrese Žďár nad Sázavou se cena pitné vody včetně stočného od ledna zvýší o tři procenta na 92,60 Kč za metr krychlový. Domácnostem v okrese Třebíč tato platba vzroste o dvě procenta na 87,49 Kč. O poznání levnější pitnou vodu budou mít nadále obyvatelé Havlíčkobrodska, a také města Pelhřimov, i když i tam její cena od ledna stoupne. Na Havlíčkobrodsku vodné se stočným podraží o 1,5 procenta na 69,39 Kč za metr krychlový a v Pelhřimově o 3,8 procenta na 69,95 Kč.

Cena tepla z centrálních kotelen v některých městech Vysočiny příští rok klesne. S mírným snížením jednotkové ceny pro příští rok počítají díky levnějšímu plynu také Jihlavské kotelny. Včetně daně by měla činit 600 Kč za GJ, uvedl jednatel Vladimír Nedvěd. Podle něj ale bude pro konečné vyúčtování důležité i to, zda bude naplněn plánovaný objem prodaného tepla, což ovlivňuje hlavně počasí. Havlíčkobrodská městská firma Teplo HB počítá díky levnějšímu nákupu plynu s meziročním poklesem jednotkové ceny tepla o pět až deset procent, podle druhu kotelny. 

Firma TTS energo, která zajišťuje rozvod tepla v Třebíči, jeho cenu v novém roce zvýší maximálně o 3,2 procenta na 481,90 Kč za GJ včetně DPH. Uvedla, že je to důsledek posledních dvou nadprůměrně teplých roků. Pro domácnost žijící ve třípokojovém bytě to bude znamenat růst roční platby asi o 370 Kč. Podle prohlášení podniku budou přesto jeho odběratelé nadále platit za jednu z nejnižších cen za GJ v Česku. TTS vyrábí teplo hlavně spalováním biomasy.

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto www.cenyenergie.cz
 


 

Kam dál?

Také v Pelhřimově bylo předáno Betlémské světlo

pondělí, 21. prosince 2015, 11:27

Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, dorazilo v sobotu do Pelhřimova. Jeho slavnostní předání se...

Počasí nepřeje lyžařům. Podle předpovědi se vleky na Vysočině jen tak...

čtvrtek, 17. prosince 2015, 16:21

Lyžování na Vysočině je v nedohlednu, na většině sjezdovek se ještě zelená tráva. Někde se podařilo uchránit před dešti aspoň...

Kraj Vysočina nabízí finanční podporu včelařům při vyšetření na mor...

čtvrtek, 17. prosince 2015, 13:17

Mor včelího plodu je závažné onemocnění včelstev, které způsobuje každoročně citelné ztráty v chovech včel a jednou z cest, jak...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.