Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Volební místnosti se otevřely. Prezidenta si budou vybírat i pacienti v jihlavské nemocnici

 
pátek, 12. ledna 2018, 14:00

Úderem 14. hodiny se po několika týdnech opět po celé republice otevřely volební místnosti. Tentokrát si budeme vybírat hlavu státu. Volba prezidenta bude probíhat nejen ve volebních místnostech. Příležitost podpořit svého prezidentského kandidáta dostanou také pacienti v nemocnicích, výjimkou nebude ani ta jihlavská.

Náš personál obcházel všechny pacienty a každého se zeptal, jestli chce volit. Na seznamu voličů máme zapsaných 8 lidí, z toho 2 jsou již propuštěni. Tito pacienti budou obcházeni na jednotlivých odděleních s volební urnou. Další možností je pro pacienty volit v místě svého bydliště a vzít si z nemocnice takzvanou propustku. Třetí a poslední možností je, že si pacienti vyřídí sami volební průkaz. Tuto možnost využilo 5 lidí,“ říká Monika Zachrlová, mluvčí jihlavské nemocnice.

Pro srovnání - při předchozí prezidentské volbě před pěti lety měli na seznamu voličů 23 pacientů.

Lidé po celé republice budou vybírat celkem z devíti kandidátů. První kolo prezidentských voleb čeká Českou republiku dnes a zítra, tedy 12. – 13. ledna. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční počet hlasů, dva nejsilnější uchazeči se utkají 26. a 27. ledna ve druhém kole. 

Každý volič do schránky ve svém trvalém bydlišti dostal obálku s hlasovacími lístky. V případě přímé volby prezidenta České republiky si volič ve volební místnosti za zástěnou vybere jeden hlasovací lístek kandidáta, kterého chce podpořit. Obálku s lístkem poté vhodí do hlasovací urny. Ve druhém kole se volební lístky už nedistribuují, jsou k dispozici ve volební místnosti.

Pokud se volič v době voleb nachází mimo trvalé bydliště a chce se voleb zúčastnit, pak si musel s předstihem vyřídit voličský průkaz. Každý volič se členům komise musí prokázat platným průkazem totožnosti – tedy občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Volební místnosti budou otevřeny dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 hodin, poté se zavřou a začne sčítání hlasů.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

VOLBY 2018: Policisté v kraji budou dohlížet na bezpečnost. Pohlídají...

čtvrtek, 11. ledna 2018, 14:34

Již zítra a také v sobotu nás čekají prezidentské volby. Na ně reaguje také policie, která bude kolem volebních místností na...

GLOSA: Volit rozumem, srdcem nebo nevolit vůbec?

středa, 10. ledna 2018, 18:35

Prezidentská volba klepe na dveře a většina mých přátel a známých řeší otázku „kam s ním”, pardon, tedy… spíše „koho tam?”...

FOTO: Kabáti v rámci svého turné volili v jedné z jihlavských...

pondělí, 23. října 2017, 12:54

Členové volební komise v jihlavské Srázné ulici, konkrétně okrsku číslo 15, měli svou sobotní „službu“ zpestřenou vzácnou...

VOLBY 2017: Jsou známa jména deseti poslanců za Vysočinu. Čtyři z...

pondělí, 23. října 2017, 07:26

Kraj Vysočina bude po právě skončených volbách zastupovat v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR celkem deset poslanců, tedy o...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Desítky tisíc aut se dál valí přes Olbramovice. ŘSD chybí čtyři tisíce metrů čtverečných pozemků pro stavbu obchvatu

Stavba obchvatu Olbramovic se protáhne, otázkou zůstává o kolik měsíců. Realizace projektu poblíž Čapího hnízda fakticky začala, dělníci ale zatím nemohou „kopnout“ do země. Ne všechny pozemky, přes které by měl vést obchvat, jsou vykoupeny.

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let

Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Informovala o tom agentura Reuters. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil dnes čínský statistický úřad. V roce 2017 činil růst čínského HDP 6,8 procenta.

Jaké jsou nejčastější omyly při reklamacích?

Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a také nejdůležitějším spotřebitelským právům. Pravidla pro uplatňování takzvaných práv z vadného plnění však nejsou jednoduchá a zákazníci v nich často tápou. S jakými omyly se ve spotřebitelské poradně dTestu nejčastěji setkávají?