Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vysočina prý měla informace, že ji sudí v baráži poškodí. Požaduje opakování odvetného utkání

 
úterý, 11. června 2019, 12:19

Aféra v českém fotbale pokračuje. Vysočina Jihlava po skandálně odpískané baráži proti Karviné už podruhé vydala kritické prohlášení mířící proti špičkám českého fotbalu. Tentokrát chce ostatní profesionální kluby přimět ke krokům k zajištění nezávislosti rozhodcovské komise. Zároveň podal podnět k opakování odvetného barážového utkání.

Dvojutkání, které rozhodlo o tom, že v první lize zůstává Karviná a nadále v druhé nejvyšší soutěži bude bojovat Jihlava, bylo ovlivněno výrazně v neprospěch celku z Vysočiny. Ten následně vydal prohlášení, ve které ostře kritizoval situaci v českém fotbale a požadoval rozpuštění Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR a vyzval k rezignaci jejího předsedu Jozefa Chovance i místopředsedu Martina Wilczeka.

ČTĚTE ZDE: Fotbalová Jihlava po baráži kritizuje rozhodčí. Žádá Chovancovu rezignaci

Komise rozhodčích sice uznala pochybení sudích uznala a dotčené hříšníky vyřadila z profesionálních fotbalových soutěží, od Chovance a předsedy Výkonného výboru FAČR Martina Malíka však jihlavský klub za svoje veřejné vystoupení sklidil kritiku. „Podobná hysterická reakce mi přijde v tuto chvíli opravdu zbytečná a zcela nekonstruktivní,“ řekl dokonce Malík.

To Vysočinu nenechalo klidnou a v úterý zareagovala dalším prohlášení, ve kterém se pozastavuje nad tím, že zástupci komise nevyvodili žádnou osobní odpovědnost. „Z pohledu našeho klubu komise rozhodčích obětovala oba rozhodčí (asistentů obou utkání se opatření nijak nedotklo) na časově nespecifikovanou dobu (půl roku, rok?) a pouze na oko celý problém vyřešila. Pro náš klub však zcela neuspokojivě, když si lze jen stěží představit, že třetí den po skončení baráže mohla komise provést jakékoliv hlubší šetření obou duelů. Naopak postup komise v nás vyvolává jen další pochybnosti a je patrné, že se komise rozhodčích snaží problém bagatelizovat a zamést pod stůl,“ zní v dokumentu.

Před prvním zápasem baráže prý zástupci jihlavského klubu kontaktovali představitele FAČR, předsedu komise rozhodčích a zástupce LFA s informací, že FC Vysočina bude rozhodčími v baráži poškozena. Od ředitele tak vzešel apel na to, aby předseda komise rozhodčích zajistil regulérnost baráže právě v návaznosti na informace, které klub z několika stran dostal. „Předseda komise pan Chovanec ujišťoval, že se klub nemá čeho bát,“ informuje klub, což v kontextu dalších událostí působí až komicky. 

Přes výše uvedené apely byl klub v prvním utkání poškozen. K tomu FC Vysočina podal oficiální protest, kde upozornil na tendenční řízení utkání popsáním celé řady situací s vyvrcholením v podobě neuznání regulérní branky a nenařízení pokutového kopu. „Reakce komise rozhodčích jak směrem k našemu klubu, nebo na veřejnost, nebyla žádná. Přes vše shora uvedené pokračoval neskutečně špatný výkon rozhodčích v neprospěch našeho klubu i ve druhém duelu. Pokud ani po průběhu prvního utkání není schopna komise rozhodčích učinit opatření k zajištění regulérnosti utkání (například změna delegace nasazením některého z top českých sudích), pak to považujeme za profesní a osobní selhání vedení komise rozhodčích.“

Jihlava následně poukazuje, že rozhodčí by měli rozhodovat správně a nestranně, i pokud se na utkání VAR nenachází. A pokud v tomto místopředseda svazu Berbr hází odpovědnost na LFA, nesouhladí, protože odpovědnost za přípravu a kvalitu rozhodčích má dle klubu jednoznačně FAČR.

„Náš klub bude iniciovat setkání majitelů klubů a bude iniciovat kroky směrem k řešení vznesených otázek týkajících se komise rozhodčích a její práce. Současně chceme debatovat o krocích k zajištění nezávislosti komise a posílení kontroly klubů nad její nezávislostí (viz. například člen komise, který deleguje rozhodčí, by mohl být navržen kluby apod.)

Náš klub také podal řídícímu orgánu soutěže podnět k tomu, aby zvážil nařízení opakování obou utkání baráže, popřípadě pouze odvetného utkání v Jihlavě, což by byl nepochybně krok, který by mohl získat důvěru veřejnosti v regulérnost soutěží a pomohl by ke spravedlnosti,“ končí prohlášení.

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Facebook / FC Vysočina Jihlava | Zdroj FC Vysočina Jihlava
 


 

Kam dál?

Fotbalová Jihlava po baráži kritizuje rozhodčí. Žádá Chovancovu...

úterý, 4. června 2019, 13:35

Vysočina Jihlava se po neúspěšné baráži o první ligu s Karvinou cítí být poškozena rozhodčími a ostře kritizuje situaci v českém...

Sen o první lize se rozplynul, Vysočině remíza 1:1 s Karvinou...

neděle, 2. června 2019, 20:39

Ve fotbalové Jihlavě zavládl smutek, Vysočina si totiž musí na první ligu ještě minimálně rok počkat. Rozhodla o tom barážová...

V neděli půjde o všechno! Vysočina si může doma proti Karviné...

sobota, 1. června 2019, 09:28

FC Vysočina v neděli 2. června od 18:30 hodin nastoupí do utkání, jehož význam a náboj nemá z hlediska historie fotbalu na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.