Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Sklizeno!

sobota, 7. října 2017, 21:09

Tentokrát jsme byli očarováni ořechy. Klasické vlašské ořechy jsou totiž nejenom vynikající pochoutkou, ale také něčím, co prokazatelně prospívá nervům. A to se v čase podzimních plískanic jednoznačně hodí. Takže přinášíme pár tipů ohledně ořechů, oříšků a semínek. Ano, právě těch plodů, které často stačí pouze zdvihnout ze země.

Něco na nervy

Nervům obecně prospívají všechny ořechy, oříšky a semínka. Je to zejména kvůli jejich cennému složení. Ořechy a semínka obsahují minerální látky (hořčík, vápník, fosfor, zinek), vitamíny skupiny B nebo esenciální mastné kyseliny. Tak prospívají nejenom nervům, ale třeba imunitnímu systému. A to se taky hodí!

Ano, jsou tučné, ale obsahují zejména zdravé tuky v podobě zmiňovaných esenciálních kyselin, takže se budou hodit i jako zdroj energie. Podzimní únava nemá šanci…

smoothie

Něco, co snadno zapadne, ale nemělo by!

Mezi všemi těmi křupavými dobrotami, ořechy, oříšky, mandlemi nebo semínky z našich i exotických končin často zapadne mák. A je to velká škoda. Malá semínka slibují velké účinky a také velkou dávku vápníku. Podílem vápníku semínka dalece překonají všechny mléčné výrobky, které se s obsahem vápníku většinou spojují.

Mák toho ve svém složení nabízí však ještě víc. Je také bohatým zdrojem hořčíku nebo železa. Obdobně jako jiná semínka obsahuje také esenciální mastné kyseliny, antioxidační vitamín E, vitamíny skupiny B, kvalitní bílkoviny nebo vlákninu.

Na máku je sympatické také to, že je to tradiční součást české kuchyně a tradiční česká plodina. I v současnosti patří Česká republika k těm největším producentům máku. Mák se u nás sklízí v září. Nyní už by tedy mělo být sklizeno! A tak si s chutí nějaký ten mák můžete dát.

Anebo si můžete dát ještě dávku informací o máku:

Tak dobrou chuť a dobrý podzim!

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Bedřichově došlo k tragédii. Neznámý...

  • Ze spáchání páteční vraždy je podezřelý...

  • Muž podezřelý ze spáchání páteční vraždy byl...

  • Policisté hledají třiatřicetiletého muže z...