Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na švestkách

neděle, 1. října 2017, 19:38

Tak trochu nás mrzí, že v našem minulém článku mezi všemi těmi úžasnými podzimními plody tak trochu zapadly švestky. Je to škoda a chceme to napravit, tak to činíme, tady a takto...

Na švestky nezapomínáme bohužel jenom my, na švestky se u nás celkově dost často zapomíná. A to ještě na počátku 20. století byly švestky nejrozšířenějším ovocným stromem našich sadů a zahrad. Pak přišla šárka. A zatímco šárka se rozmáhala po celé republice, švestky postupně mizely, až vymizely téměř úplně. Je čas to napravit!

Zasaďte švestky!

Podzim je ideální doba na sázení stromů. Pokud jde o švestky (slivoně) můžete si dnes vybírat z mnoha druhů vyšlechtěnýchch k odolnosti nebo toleranci vůči šárce. Právě ty tolerantní druhy, které šárce nedokážou vzdorovat, ale přitom je tato nemoc nikdy nezničí úplně, jsou chuťově podobné starým dobrým odrůdám. Připomínají ty švestky, které k nám kdysi přivezl sám Karel IV.

Více o sázení švestek – přímo od valašského pěstitele…

Skliďte švestky

Pokud již nějakou tu švestku máte, jistě se nyní těšíte z jejich plodů. Jsou výtečné jen tak, ale dají se z nich připravovat takové pochoutky jako tradiční povidla, babiččiny buchty, švestkový koláč (rychlý recept tu) nebo třeba slivovice. Ááách, slivovice!

Pijte švestky

Staré dobré švestky však skvěle zapadnou i do těch moderních dobrot, a třeba i tekutých. Tentokrát nemáme na mysli vypálenou podobu švestek, ale švestky čerstvé. Klidně si z nich totiž můžete umixovat syté podzimní smoothie (netradiční recept tady)!

Že ještě nemáte smoothie mixér? Možná je nejvyšší čas si nějaký pořídit, co třeba klasika v podobě značky Eta? Recenze tradiční značku u netradičního mixéru jenom doporučují.

Chcete víc?

Švestky patří mezi 5 potravin, které podpoří vaše zdraví. Chcete znát ty další? Najdete je v tomto článku.

Ještě víc?

A náš zmiňovaný článek? Nese název podzimní nálady a je tady (Mája jako Mája:-)).

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Bedřichově došlo k tragédii. Neznámý...

  • Ze spáchání páteční vraždy je podezřelý...

  • Muž podezřelý ze spáchání páteční vraždy byl...

  • Policisté hledají třiatřicetiletého muže z...