Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Klíšťata se ukážou co nevidět. Jste připraveni? B-komplex může pomoct

čtvrtek, 5. dubna 2018, 12:59

Říká se, že pivovarské kvasnice mohou pomoci jako repelent proti klíšťatům. Má to být kvůli obsahu B-komplexu. Jak to funguje? Jde o mýtus nebo ne? O tom pojednává tento článek.

Nebezpečná klíšťata bychom neměli podceňovat

S jarem nepřicházejí jen radosti, ale také starosti, třeba jarní únava, jarní úklid, jarní práce na zahradě. Jistě, taková práce na zahradě může být i radost, když se to vezme za správný konec. Ale klíšťata, ať už se na ně podíváme z jakéhokoliv pohledu, radostí být prostě nemůžou. 

Klíšťata jsou starost, která s příchodem jara nabývá na rozměru. Právě jarní oteplení totiž probouzí i klíšťata, která jsou v tuto dobu aktivní více než jindy. Nezbývá než se proti klíšťatům bránit. Proč?

Klíšťata vypadají nevinně, ale jsou přenašeči závažných onemocnění. Nejnebezpečnější je jistě lymeská borelióza (borrelie) a klíšťový zánět mozku (klíšťová ancefaitida). Jejich nebezpečí je i v tom, že v počátečních fázích svými projevy připomínají chřipku, nezřídka se tak špatně diagnostikují, jejich odhalení může trvat i několik let!

  • Lymeská borelióza má původce v bakterii borellii. Způsobuje nejdříve kožní zánět, poté se projevuje zvýšenou teplotou, bolestmi svalů a hlavy. K rozšíření boreliózy dochází v závislosti na obranyschopnosti daného organismu. V případě slabé imunity může dojít k zánětu kloubů a svalů, ale i zánětlivého postižení nervového systému.
  • Klíšťová encefalitida má původce ve viru klíšťové encefalitidy. Průběh onemocnění může být lehčí i těžší, opět zejména dle schopnosti imunitního systému se sním vypořádat. V těch nejhorších případech dochází při klíšťavé encefalitidě k příznakům postižení centrálního nervového systému (bolesti hlavy, poruchy spánku, zhoršení paměti, koncentrace, dezorientace až postižení nervových center, ochrnutí končetin, smrt).

Záludnost klíšťat, resp. bakterií a virů, které přenášejí, je i v jejich schopnosti stát se rezistentním. Takto mohou přestat fungovat například repelenty, které dlouhodobě fungovali. Klíšťata navíc přenášejí mnoho infekcí a objevují se mezi nimi i nové.

Takto byla nedávno objevena infekce s původce v bakteriích Ehrlichia. Ty způsobují nemoc s názve Ehrlichióza, která je ve svých projevech a důsledcích podobná lymeské borelióze.

Začněte bojovat proti klíšťatům hned teď

Již nyní se můžete pustit do boje proti klíšťatům. Nabízíme příjemnou podobu tohoto boje v podobě vitamínů skupiny B, tzv. B-komplexu. Na rozdíl od nejrůznějších repelentů, které často obsahují vysoce toxické látky, je B-komplex pro lidský organismus prospěšný, dokonce nezbytný pro jeho správné fungování. Není tedy důvod, proč si vitamín B nedopřát. Jeho působení proti klíšťatům může být příjemnou třešničkou na dortu.

Co dokáže B-komplex?

B-komplex je celým souborem vitamínů B. Namín života (B9), biotin – vitamín B7, také kysajdeme mezi nimi třeba kyselinu listovou – vitelinu pantothenovou – vitamín B5, niacin – vitamín B3, riboflavin – krvetvorbě. vitamín B2 nebo thiamin – vitamín B1. Nechybí mezi nimi ani vitamín B15 – kyselina pangamová, tzv. pangamin, který dal také název značce pivovarských kvasnic. Právě pivovarské kvasnice jsou bohatým přírodním zdrojem vitamínů skupiny B, ale i dalších bioaktivních látek.

Vitamíny skupiny B se významně podílí na metabolických pochodech, tzn. zažívání, přeměny tuků, cukrů a bílkovin v energii, růstu a obnově buněk, regeneraci organismu, ale také vylučování některých hormonů nebo krvetvorbě.

Říká se také, že krvi dává specifický zápach, pro člověka nepostřehnutelný, ale pro klíšťata odpuzující. Proto se označuje jako přírodní repelent a doporučuje se jako prevence proti klíšťatům.

B-komplex se účastní také některých imunitních reakcí, jednoduše posiluje imunitu. Je tak užitečný proti klíšťatům i nepřímo tak, že snižuje možnost nakažení nebo komplikací při nakažení.

Chcete více tipů na posílení imunity? Najdete je třeba tady:

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • ANKETA: Jihlava začne omezovat pouliční...

  • V Jihlavě přibude další dopravní omezení. V...

  • Řidiči, pozor! Zítra si policisté došlápnou...

  • VIDEO: Mladík napadený u City Parku se již...

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pražští radní podpořili zbourání poškozeného Libeňského mostu

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu. Na jeho místě má vzniknout nový. Zbourání musí ještě potvrdit pražští zastupitelé. S návrhem na demolici souhlasilo sedm z 11 radních z řad ANO a ČSSD, bourání nepodpořili zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Těžba uhlí v OKD bude klesat, zaznělo při návštěvě vlády

Společnost OKD nyní na Karvinsku těží okolo šesti milionů tun uhlí ročně, postupně tento objem klesne na čtyři, pak na dva miliony tun. Utlumování dolů se bude platit z rezerv, které nyní firma vytváří. Částka potřebná na útlum se odhaduje na 4,9 miliardy korun podle cen platných na začátku roku 2017. Loňský, zatím neauditovaný zisk firmy převyšuje tři miliardy korun. Řekl to dnes předseda dozorčí rady OKD Michal Kuča na začátku návštěvy premiéra Andreje Babiše (ANO) a členů vlády v demisi v sídle společnosti v Karviné.

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana a jako zahajovací film uvede jeho snímek Lásky jedné plavovlásky. Novinářům to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos české kinematografii dostane herec Jaromír Hanzlík. Festival při této příležitosti uvede snímek Bloudění z roku 1965 Antonína Máši a Jana Čuříka. Podle Bartošky rozpočet festivalu bude asi 140 milionů Kč. Letošní 53. ročník tradiční přehlídky se koná od 29. června do 7. července.