Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Udělejte něco pro svá játra, uděláte něco pro své zdraví

sobota, 10. března 2018, 17:54

Je tu jaro, tedy téměř. Aktuální období se ještě pořád nese v duchu zimy. Přestože příroda se už ozývá velmi hlasitě, člověk přece jenom pod vlivem všech těch zimních nánosů, zásob a škodlivin zůstává pozadu. Může chybět energie, abychom do toho jara vkročili, jak se patří. Právě kvůli té energii také k tomuto období patří očista – detoxikace organismu. A pokud jde o očistu, jde především o játra.

Můžeme se snažit, jak chceme, ale pokud máme své tělo očistit zevnitř, bez jater to nepůjde. Naopak, játra sehrávají v jarní očistě klíčovou úlohu. Aby ne, vždyť jde o největší detoxikační orgán lidského těla. 

Játra známá i neznámá

Játra patří k těm nejdůležitějším tělesným orgánům vůbec, a to i přesto, že často neprávem stojí v pozadí. Možná je to proto, že játra se sami neozvou, nebolí, nedělají takové potíže jako třeba žlučník. 

Játra neustále pracují a zpracovávají vše, co jim připravíme, neustále se potýkají s nějakými škodlivinami a neustále se snaží, aby vše uvnitř organismu bylo v pořádku. Jsou stvořená k tomu, aby pracovala na plný výkon a dokonce ještě více. Mají obrovskou kapacitu a také neuvěřitelné regenerační schopnosti. 

Tak už to s těmi játry chodí…

Pokud jaterní buňky negativně zasáhnou toxiny, až z poloviny je dokážou nahradit buňkami novými. Opravdu je to tak, jak vypráví starořecká mytologie. Když slavnému Prométheovi každý den vykloval orel kus jater, ona vždy přes noc zázračně dorostla.

Játra

Člověk moderní doby sice nenechává svá játra napospas orlovi, přesto játra každý den nadmíru zatěžuje. Nejde jenom o škodliviny ve stravě v podobě nejrůznějších chemických aditiv a éček, ale také o alkohol, kofein a další drogy. Zabrat játrům dávají také běžně užívané léky, nehledě na škodliviny z vody, půdy, ovzduší. Je třeba přičíst také chemii v domácnostech, například v čisticích prostředcích, v kosmetice – i tam jde najít škodliviny, se kterými se lidské tělo vyrovnává právě prostřednictvím jater.

Játra zatěžuje těžká a tučná strava, strava typická pro zimní období. I to je důvod, proč je období předjaří a jara obdobím jater. Právě nyní játra pracují na plné obrátky, aby nás zbavila všech těch negativních zimních nánosů a připravila na jaro v plné síle a kondici. Vyplatí se játrům trochu pomoci, jednoduše tak, že je nebudeme zatěžovat dalšími škodlivinami. Podpořit činnost jater si klade jako primární cíl jarní očista. 

Jaterní dieta

Jarní očista

Jarní očistu najdeme v křesťanských tradicích, východní medicíně i u moderních výživových poradců. Pochopitelně má pokaždé jinou podobu. Radikální očisty, půsty a roztodivné očistné rituály rozhodně nejsou nic, co by mělo nezainteresovanému člověku pomoc ke zdraví, často je to naopak. 

Na druhé straně odlehčený jídelníček, který má blíže k jaru než k zimě, obsahuje méně tuku, zato více vitamínů, minerálů a vlákniny může jedině prospět, a to každému.

Jarní očista může spočívat v prostém omezení rafinovaných potravin, instantních pokrmů, éček, směrem k čerstvým, sezónním potravinám. Tedy jde o úpravu jídelníčku tak, aby byl obecně zdravější, tak, jak to schvalují výživoví experti. Více o detoxikaci jater…

Co ještě udělat pro svá játra?

Do odlehčeného jídelníčku skvěle zapadnou jarní bylinky, zelená zelenina a zelené potraviny (např. mladý ječmen). Vše zelené a jarní játrům většinou prospívá. Samozřejmostí by měl být také dostatečný pitný režim. Více v článku Jaterní dieta.

Nejde však jen o jídelníček. Játra pro svoji práci potřebují klid, nesvědčí jim stres, ten ostatně nesvědčí žádnému orgánu lidského těla. V rámci jarní očisty a očisty jater je proto důležité najít svůj vnitřní klid a vyhýbat se stresu. Neméně důležitý je kvalitní spánek. A nakonec jde i o pohyb, zvláště pohyb venku, nic extrémního a stresujícího. I obyčejnou procházku můžete brát jako něco, čím prospějete také svým játrům.

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V jihlavské firmě se v pátek odpoledne...

  • Studenti se na Vysočině připojili k...

  • Jihlavský Život 99 pořádá dobročinný bazar....

  • Máte doma oblečení nebo věci, co už...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak fungují referenda ve Švýcarsku?

V rámci debat o zavedení obecného referenda je často zmiňováno Švýcarsko jako příklad země, ve...

Myjete nádobí v ruce? Vezměte si raději rukavice

Více než třetina tuzemských domácností vlastní myčku nádobí, přípravek pro ruční mytí však někdy...

Putin obhájil mandát, po sečtení třetiny hlasů má 74 procent

Ruský vůdce Vladimir Putin dnes podle očekávání s přehledem a velkým náskokem obhájil už v prvním...