Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Koření a bylinky pro zahřátí

čtvrtek, 1. března 2018, 19:37

Začátek března by se obyčejně nese ve znamení jara. Aktuální mrazivé teploty nám však připomínají, že na jaro si ještě chvíli budeme muset počkat. Zima se své vlády jen tak nechce vzdát a tak nám nezbývá než se nějak zahřát. Zahřát se přitom dá nejenom příjemně, ale také zdravě.

Takový svařák sice zahřeje, ale dvakrát neprospěje játrům. A játra v tomto období budeme potřebovat více než jindy. Právě nyní se totiž játra starají o to, abychom se zevnitř zbavili nepotřebných zimních nánosů a zimních zásob. Právě nyní je totiž i dle tradic postní doba, kdy bychom se na nadcházející jaro měli připravovat prostřednictvím očisty organismu.

Očista organismu je koncem zimy a začátkem jara více než aktuální. A to i přesto, že nás kvůli mrazivým teplotám aktuálně mnohem více zajímá to zahřívání. Obojí jde přitom krásně spojit prostřednictvím zahřívacího koření a bylinek. 

Zahřívací potraviny, koření a bylinky

Se zahřívacím (nebo ochlazovacím) efektem pracuje již tisíce let tradiční čínská medicína. Zahřívací účinky některých potravin však potvrzují i moderní vědecké výzkumy.

Dle studie publikované European Journal of clinical Nutrition zahřívací potraviny opravdu zvyšují teplo. Souvisí to i se zrychlením metabolismu, a to dokonce až o 15 %. Více tepla a zrychlený metabolismus pak jde ruku v ruce s očistnými a detoxikačními pochody, ale také spalováním kalorií a hubnutím.

Mezi zahřívací potraviny patří zejména potraviny s vysokým podílem bílkovin, ale také koření nebo bylinky.

Zázvor a další koření

Pro své zahřívací působení je všeobecně známý především zázvor, který však přináší celou řadu pozitivních účinků. Zázvor působí jako přírodní antibiotikum, je antibakteriální, protivirový a protiplísňový. 

Pokud vás nelákají hřejivé účinky zázvorového čaje, můžete zázvor vyzkoušet i v jiných podobách, třeba jako:

Obdobně jako zázvor působí i další zahřívací koření jako je chilli, kurkuma, pepř, hřebíček, křen, česnek aj.

Zahřívací vlastnosti nabízí i skořice, která je navíc považována za přírodní afrodiziakum. Špetkou skořice můžete zpestřit nejrůznější nápoje, třeba obyčejnou kávu, rázem bude víc vonět a také víc hřát. Vyzkoušet můžete také:

I hruška nebo jablko se řadí mezi zahřívací potraviny, stejně tak třeba sušené datle, semínka a oříšky.

Hřejivé smoothie

A to máme k dispozici ještě zahřívací bylinky!

Které bylinky zahřejí?

Třeba taková obyčejná – neobyčejná majoránka toho dokáže mnohem více, než by se mohlo zdát. Nejenže úžasně provoní jídlo a dodá mu zajímavou chuť. Nejenže povzbuzuje trávení, dělá jídlo stravitelnější a předchází zažívacím potížím.

Majoránka nese také zahřívací účinky. A to stále ještě není všechno. 

  • majoránka podporuje trávení a předchází zažívacím obtížím
  • působí protizánětlivě a hojivě, posiluje imunitu
  • pomáhá proti nachlazení, ulevuje při dýchacích potížích
  • tiší podrážděné nervy, působí proti bolesti hlavy
  • tlumí menstruační bolesti, posiluje srdce a krevní oběh
  • pomáhá při nespavosti, působí jako mírné sedativum

To je hodně důvodů, proč si jídlo okořenit zrovna majoránkou, ne? Můžete zkusit i antidepresivní majoránkový čaj. Zaručeně zahřeje a udělá vám dobře.

Silný nálev z majoránky můžete přidat i do horké lázně. Taková majoránková koupel je jistě jedním z nejpříjemnějších způsobů, jak se zahřát.
Nemusí to však být jenom majoránka.

Pro přípravu voňavé hřejivé koupele, ale také čaje nebo hřejivých pokrmů můžete využít i další zahřívací bylinky. Může to být třeba rozmarýn, také mateřídouška, tymián aj.

Vonné esence

Hřejivé bylinky najdou využití i v podobě čistých esencí – esenciálních olejů. Pokud se vám nechce zrovna do vany, nemáte chuť na jídlo ani pití, můžete si třeba sednout k radiátoru, vedle sebe postavit misku s vodou a nakapat do ní pár kapek hřejivé vonné esence. Teplem se začne esence vypařovat a vytvoří příjemnou hřejivou atmosféru.

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V jihlavské firmě se v pátek odpoledne...

  • Studenti se na Vysočině připojili k...

  • Jihlavský Život 99 pořádá dobročinný bazar....

  • Máte doma oblečení nebo věci, co už...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak fungují referenda ve Švýcarsku?

V rámci debat o zavedení obecného referenda je často zmiňováno Švýcarsko jako příklad země, ve...

Myjete nádobí v ruce? Vezměte si raději rukavice

Více než třetina tuzemských domácností vlastní myčku nádobí, přípravek pro ruční mytí však někdy...

Putin obhájil mandát, po sečtení třetiny hlasů má 74 procent

Ruský vůdce Vladimir Putin dnes podle očekávání s přehledem a velkým náskokem obhájil už v prvním...