Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

FOTO: Jedenáct míst v Jihlavě ožilo barevnými letničkami. Obdivovat je lze do podzimu

 
sobota, 12. srpna 2017, 10:41

V Jihlavě je v těchto dnech plno barevných květů, konkrétně na jedenácti místech provedl jihlavský magistrát takzvaný přímý výsev letniček. Od jara do podzimu tak lidé v krajském městě mohou sledovat proměny „paloučků“ plných barev a vůní.

Během roku postupně kvetou chrpy, cínie, sluncovky a večernice, krásnoočka a třapatky, lnice či krásenky a další druhy. Na květiny rychle nalétnou včely, motýli, čmeláci, pestřenky a mnoho dalších, na brouky postupně začnou přilétávat drobné druhy ptáků.

K tomuto kroku se jihlavský magistrát rozhodl ještě z dalšího důvodu, než je ten estetický. Záhony s letničkami jsou také jednodušší a levnější na údržbu a lidé do květin hází méně odpadu než třeba do keřů. Lidé, kteří by si rádi utrhli pár květin domů, mají smůlu. Letničky z těchto záhonů jsou velmi křehké, zvadnou dříve, než si je lidé donesou domů. A také případně ve váze dlouho nevydrží.

Reakce na přirozenější, ale v městském prostoru neobvyklý typ záhonů nebyly od počátku jen kladné. „Víme o dřívějších kriticích, kteří si ale dnes chodí záhony pravidelně prohlížet, a sledují, co nového vykvetlo,“ komentovala postupnou změnu postojů veřejnosti vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková. 

Záhony přímo vysetých letniček a trvalek jsou například na hradebním parkánu, u parkoviště v Mrštíkově ulici, na některých kruhových objezdech, v areálu ústředního hřbitova nebo v části města Pístov.

 
 

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Magistrát města Jihlavy

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Překvapení v jihlavské MHD: Kromě nové...

  • U Mrákotína v noci zemřel pětapadesátiletý...

  • Sedmnáctiletá dívka se pohřešuje od února,...

  • Při práci se zemědělským strojem zemřelo na...

Reklama