MFDF 2016: Festival dokumentů v Jihlavě se bude věnovat i volbám ve Spojených státech

 
čtvrtek, 20. října 2016, 12:47

Speciální retrospektivní programová sekce letošního 20. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě s názvem Osel nebo slon se bude zabývat vrcholícími prezidentskými volbami v USA. Cenu za přínos světové kinematografii převezme na slavnostním zakončení festivalu česká režisérka a scenáristka Drahomíra Vihanová. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

„Udělali jsme průřez, jak se američtí dokumentaristé věnují tématu amerických prezidentských voleb,“ řekl k výběru filmů Hovorka. Diváci v sekci uvidí pět filmů, mezi nimi ikonický film režiséra Roberta Drewa z roku 1960 Primárky o zvolení Johna F. Kennedyho. „Už od tohoto filmu je možné vysledovat, to je dnes zřejmé, že americké prezidentské volby jsou rituálem, který k tamní společnosti patří,“ řekl Hovorka.

Dokument Bílá komedie satiricky mapuje kariéru Richarda Nixona. Snímky Válečná místnost z roku 1993 a Návrat do válečné místnosti z roku 2008 přinesou sondu a hodnocení práce volebního štábu Billa Clintona. Program sekce završí film Za svůj lid: Zvolení Baracka Obamy z roku 2009 zabývající se každodenní činností senátora tři roky předtím, než potvrdil svou kandidaturu na prezidenta USA.

Filmovou sekci Osel a slon doprovodí volební happening. „Všichni akreditovaní návštěvníci festivalu dostanou kromě hlasovacího lístku o Cenu diváků také lístek se slonem a oslem, symboly republikánské a demokratické strany. Výsledky voleb budou vyhlášeny na slavnostním zakončení festivalu,“ řekl Hovorka.

Vihanová podle Hovorky inspiruje několik generací režisérů vlastní tvorbou, neústupností a pevným charakterem. „Své filmy věnovala tématům, která šla mimo dobová očekávání. V porevolučním čase natočila dokument o odsunutém sudetském Němci či portrét zpěvačky Evy Olmerové, za komunismu se věnovala postavení žen ve společnosti,“ řekl Hovorka. Vihanová společně s Hermínou Týrlovou a Věrou Chytilovou patřila k prvním českým režisérkám.

Napsal(a) ČTK | Foto www.dokument-festival.com
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Matku jsem měl rád, i když jsem se jí bál....

  • Autobusová linka Raabs - Telč vyveze turisty...

  • FOTO + VIDEO: V Henčově hořelo pole za...

  • KOUPÁNÍ NA VYSOČINĚ: Hygienici kvůli sinicím...

Reklama